کولوسئوم

(Colosseum)

آمفی تئاتر روم در شهر رم، ایتالیا قرار دارد و یکی از شاخص‌ترین و برجسته‌ترین آثار باقیمانده از دوران روم باستان است. این سازه در زمان امپراطوری روم ساخته شده است و در دوران روم باستان، برگزاری مسابقات گلادیاتوری و نمایش‌های مربوط به جنگ‌های کشوری انجام می‌شد.

کولوسئوم   با قطر حدود ۱۵۷ متر و ارتفاع تقریبی ۵۰ متر به عنوان بزرگترین آمفیتئاتر جهان شناخته شده است. در زمان خود، ظرفیت بین ۵۰ هزار تا ۷۵ هزار نفر را داشت و به عنوان یک نماد از عظمت و قدرت امپراطوری روم شناخته می‌شد.

معماری کولوسئوم شامل سه طبقه با نمای کلاسیک رومی است. سازه اصلی از بلوک‌های سنگ آهک سفید ساخته شده و در ستون‌ها از سنگ و روی آنها استفاده شده است.

هر طبقه شامل ستون‌های دورانی است که با درب‌ها و پنجره‌های مزین شده‌اند. کولوسئوم همچنین دارای سیستم تونل‌ها و حفره‌های سطحی است که برای جابجایی غذا و جانوران و همچنین برگزاری مسابقات استفاده می‌شده است.

کولوسئوم در سال ۸۰ میلادی ساخته شده و به مرور زمان تحت تأثیر زلزله‌ها و نیروهای طبیعی دیگر، صدماتی کشیده است. امروزه نیز کولوسئوم به عنوان یک مجموعه تاریخی و یک میراث جهانی توسط سازمان یونسکو شناخته شده است و جاذبه‌ی گردشگری بسیار مهمی در رم است.

Posted on