توالت فرنگی

Toilet

نوعی توالت که بصورت نشسته روی صندلی  مورد استفاده قرار میگیرد.چون در گذشته این توالت در ایران کاربرد کمی داشت لذا به توالت فرنگی معروف گردیده.امروزه اکثر منازل در ایران علاوه بر توالت ایرانی مجهز به  توالت فرنگی هم می باشد.
اغلب از جنس سرامیک و یا استیل تولید می شود.
در انواع توالت فرنگی عمومی و  توالت فرنگی در منزل ، توالت فرنگی زمینی و توالت فرنگی دیواری و…. عرضه میشود.
مهمترین مواردی که باید در انتخاب توالت فرنگی در نظر گرفته شود میزان تولید صدا هنگام سیفون کشیدن ، قدرت تخلیه سیفون ، ارتفاع توالت ، جنس سرامیک می باشد.

خرید توالت فرنگی باید براساس کاربرد و دکوراسیون توالت باشد.
قیمت توالت فرنگی بستگی به نوع ، جنس و مارک توالت فرنگی دارد.

تو تو (TOTO) ژاپن ،  کوهلر (Kohler)  آمریکا ، دوراتیو (Duravit) آلمان  از برند های معروف تجهیزات بهداشتی هستند که توالت فرنگی هم تولید می کنند.
توالت فرنگی مروارید (morvarid) ، توالت فرنگی چینی کرد ، توالت فرنگی پارس سرام ،توالت فرنگی برلیان ،  توالت فرنگی گلسار فارس (Golsar fars) ، توالت فرنگی شایان ، توالت فرنگی ایساتیس (Isatis) ، توالت فرنگی آرمیتاژ ، توالت فرنگی گاتریا ، توالت فرنگی ملودی از جمله برند توالت فرنگی ایرانی است.

توالت فرنگی

مزایا و معایب توالت فرنگی

پزشکان برای افرادی پا و کمر درد دارند ، سالمندان و بانوان باردار استفاده از توالت فرنگی را توصیه می کنند.
مدلی نشستن بر روی توالت فرنگی همانند صندلی است و سبب می شود مجرای مقعد در زاویه 90 درجه قرار گیرد. به همین دلیل ماهیچه پایین مقعد جلوی مسیر خروج مدفوع از روده بزرگ را می گیرد. در نتیجه فرد برای تخلیه روده باید فشار زیادی به خود وارد کند.
این فشار سبب بروز مشکلاتی نظیر بواسیر و سکته مغزی می شود
توالت فرنگی بیماریهای مقاربتی مانند سفلیس، سوزاک و ایدز را انتقال نمی دهد. اما خطر انتقال بیماری تبخال تناسلی وجود دارد.
بیماری تبخال تناسلی تماس جنسی با فرد آلوده، تماس اندام تناسلی، تماس با حوله خیس و یا توالت فرنگی آلوده به این ویروس انتقال پیدا می کند. بیماری تبخال تناسلی  خطرناک است و زمینه ساز ابتلا به بیماریهای خطرناک دیگری مانند سرطان است.

سیستم تخلیه

 • آبشاری یا ریزشی
  در لبه سوراخ هایی قرار دارد که آب از این منافذ به صورت آبشار به پایین سرازیر می شود و تخلیه را انجام می دهد.
 • گردابی
  در کاسه آب با چرخش، به صورت گردابی محیط را تمیز می کند و سپس به سمت خروجی در کف می رود.
 • واترجت یا تک شوتینگ
  آب از کانال به شوتینگی که در عمق کاسه قرار دارد هدایت می شود و عمل تخلیه با فشار انجام می شود و شستشوی دیوار ها ی کاسه به روش ریزشی انجام می شود.
 • توربوجت یا سه شوتینگ
  پیشرفته ترین و بهترین سیستم تخلیه توربوجت است.شستشوی کاسه با دو شوتینگ  که دربالای کاسه تعبیه شده انجام می شود و تخلیه با شوتینگ کف.
  مصرف آب ، سر و صدا و زمان تخلیه بسیار کم و شستشو به بهترین شکل انجام می شود.

 

Posted on